Sommerferie
Dianalund menighedspleje har hvert år mulighed for at sende nogle familier på sommerferie. For at komme i betragtning som sommerferie familie skal man udfylde et ansøgningsskema.
Ferie!!
Hvis din sommerferie er aflyst!!
pga. kontanthjælp, flexjob, førtidspension eller lavt løn svarende til dagpengesats!
Sådan behøver det ikke at være..
Har din familie sociale problemer, så prøv at henvende dig til Dianalund menighedspleje.
Arbejdsmarkedets feriefond har gjort det muligt, at vi kan sende
6 familier afsted på ferie til Helsingør i uge 28.
Noget for dig?
Kontakt rejseleder for menighedsplejen Annette Olsen
Tlf. 30123458
Tænk sidste år opdagede jeg et opslag om GRATIS FERIE.
Vi søgte og fik oplevelser, som vi ellers ikke havde fået. Vi mødte to frivillige ”ferietanter” fra Dianalund, de havde bare styr på det hele. Alt var betalt: transport, feriehus, mad, is, entréer. Der var arrangeret hjemmefra, men der opstod mange spontane arrangementer med tangchips, tangboller, opgaveløb, fodbold med de andre, pandekager mm.
Vi oplevede en herlig blanding af sociale tiltag og vi kunne også bare trække os tilbage og være OS SELV.
Helsingør Ferieby er et herligt sted og ferien gjorde, at vi har fået udvidet vores netværk! Så vi søger igen!!!
Sommerferie 2025
Vi har været på ferie i Helsingør ferieby i fuld solskin, Vejret har været helt fantastisk og det har gæsterne også.
Dagene har budt på et væld af aktiviteter, vi har haft lejlighed til flere strandture med badning, stensamling og natur oplevelser også med en mågeunge, der savnede sin mor.
Sjove aktiviteter som funky bingo, krea, lagkageløb, naturbingo. Der er blevet skatet igennem i Multiparken, til stor glæde og ellers har børnene hygget med at spille hockey.
Som naturaktivitet ud over strandoplevelser har vi iagttaget dyrelivet, bl.a. med besøg af ænder, spætter, egern og ræv. Samt besøg udefra med TUSINDBEN, OKSEFRØ, UGLE og SLANGE.
Midt i ugen havde vi den mest fantastiske dag på Dyrehavsbakken.
Alle kom hjem mætte af sjove oplevelser og med store smil.
Torsdag var vi på Kronborg, hvor der var statister klædt ud som for 400 år siden.
Her mødte vi Hamlet, som havde en lang snak med os. Nogle var lige konger.
Andre prøvede tøj og fik taget sjove billeder. Der blev gået på stylter og vi var nede i katakomberne, hvor vi mødte Holger danske.
Vi takker for alle, der har ydet donationer til at denne ferie er blevet en ekstra god oplevelse. Vi takker Y`s men Dianalund.
Brugsen for god rabat, samt private donationer.
Sidst men ikke mindst tak til Arbejdsmarkedets feriefond, som gør denne ferie mulig
Sommerferien 2024
I år har Elvi Jeppesen og Annette Olsen været rejseledere på en fantastisk tur til Helsingør.
Her er et billede fra turen, hvor vi holder afskedshygge

Her er et billede fra tur til Kronborg, hvor der skulle løses opgaver, og man mødte personer (skuespillere) med relation til Kronborg.

Og her er et billeder af pandekage bagning på gtill

Og så skal der lakeres negle :

Sommeren 2024
5 Dianalund familier har nu fået besked om, at de er udvalgt til SOMMEREFERIE i Helsingør i uge 27
Vi skal bo i Helsingør ferieby, hver familie får et hus, og vi er to rejseledere med på turen. Der arrangeres mange forskellige aktiviteter. Alt fra insektbo til neglelak for teenage pigerne, fra labyrinttur i Gilleleje til løbehjul i Multiparken.
Måske en tur på akvariet eller Kronborg, ja gæsterne skal jo også være med i planlægningen. Der vil med garanti blive hygget ved bålet med snobrød og pølser, popcorn og skumfiduser. Ja pandekager med mælkebøtte sirup er nok også en mulighed og så håber vi virkeligt, at vejret tillader os, at gå på stranden en masse gange.
Alt er betalt! Transport, entréer, mad, hygge og huse.
Dianalund Menighedspleje har betalt 6500 kr. til Menighedsplejen i Danmark for at få del i alt dette. De fordeler penge fra arbejdsmarkedets feriefond ud til de ansøgende lokale menighedsplejer. Vi er super glade for at have denne mulighed så tak for hver krone I giver!
Rejselederne i år er Elvi Jeppesen og Annette Olsen

Sommer 2023


En glad feriefamilie fra Dianalund
Er din familie på overførselsindkomst svarende til kontanthjælp, så kan din familie også komme i betragtning! (Ikke pensionister eller SU modtagere).
Det er arbejdsmarkedets feriefond det står bag.
Vær hurtig og kontakt en af ”ferietanterne”, send en sms med din adresse til 30123458 , så kommer der et ansøgningsskema i din postkasse.
Annette
Dianalund menighedspleje